امین حیایی

امین حیایی

4

امین حیایی در ۱۹ام خرداد ۱۳۴۹ در تهران در محله ی قیطریه به دنیا آمد. پدرش تقی حیایی کارمند شغل آزاد بود. در دوران تحصیل به فعالیت در تئاتر پرداخت و پس از گرفتن دیپلم، ضمن خدمت سربازی در مرکز هنرهای نمایشی عقیدتی-سیاسی نیروی هوایی فعالیتش را آغاز کرد. در سال ۱۳۷۰ بازیگر یک تئاتر کودکان به کارگردانی ثریا قاسمی بود. در پانزدهمین جشنواره ی فیلم فجر نامزد دریافت جایزه ی بازیگر نقش دوم برای فیلم «براده‌های خورشید» شد.

خیلی زمان برد تا بتواند به عنوان بازیگر نقش اول در فیلم‌های سینمایی بازی کند و در نخستین نقش‌آفرینی ‌اش به عنوان بازیگر نقش اول در فیلم «سیب سرخ حوا» در سال ۱۳۷۸ چندان موفق نبود. او در سال ۱۳۸۱ با بازی در شش فیلم: مزاحم، مانی و ندا، مونس، اثیری، رز زرد و بوی بهشت روی پرده ی سینماهای تهران رفت و از این حیث رکورددار بود.

حیایی همچنین تا به حال در چهار فیلم هتل کارتن، دست‌های آلوده، مزاحم و تله از ساخته‌های سیروس الوند به ایفای نقش پرداخته‌است.

وی در سال ۱۳۸۶ برنده ی جایزه ی بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره ی فیلم فجر برای بازی در فیلم شب شد.

او همچنین برنده ی دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد در جشنواره ی سی و ششم فیلم فجر برای فیلم شعله‌ور شد.

همسر وی نیلوفر خوش‌خلق از بازیگران سینمای ایران است. همچنین مونا بانکی‌پور، همسر سابق حیایی، و فرزندشان دارا حیایی نیز از بازیگران سینما هستند.

آهنگهای امین حیایی

امین حیایی و پدرام نصیریزندگی سفید

دانلود آهنگ امین حیایی و پدرام نصیری به نام زندگی سفید

امین حیاییبی قرار

دانلود آهنگ امین حیایی به نام بی قرار

امین حیاییعشق تو

دانلود آهنگ امین حیایی به نام عشق تو

امین حیایی دیوونه میسازی

دانلود آهنگ امین حیایی به نام دیوونه میسازی